top of page
Aksen İpek Sanayi

Alerji

Alerji, vücudumuzun bazı maddelere verdiği aşırı reaksiyon olarak tanımlanmaktadır. Alerjik özellik, anne ve babadan genetik olarak alınmakla beraber çevresel faktörler de alerji gelişiminde önemlidir.

 

Örneğin küçük yaşlarda ev tozu ve mite gibi alerjenlerle daha fazla karşılaşanların daha sonra bu maddelere alerjik olma riski dramatik olarak artmaktadır.

Ev Tozu Akarları
 

En önemli ev içi alerjenlerdir. Sıcak ve nemli ortamda kolay ve hızla çoğalırlar, ölü insan derisiyle beslenirler. Akarların kendisi ve dışkıları alerjik özelliktedir. Özellikle halı, kilim, yatak, yastık, yorgan ve toz tutan alanlarda yüksek oranda bulunurlar. Solunum yoluyla vücuda girerek alerjik reaksiyonun başlamasına neden olurlar.

 

Ev Tozu Akarı
 

Silerek, yıkayarak temizlemek ve akarları kalıcı olarak uzaklaştırmak mümkün değildir. Alerjisi olan kişilerin gerçek antialerjik ürünleri kullanmaları ve mümkünse klasik halı, kilim gibi ürünleri kaldırmaları tavsiye edilir.

 

İpek ve Alerji
 

İpek, 18 proteinden oluşan %100 doğal bir maddedir. İpek'i oluşturan proteinlerden "Sericin" ipek'de mite barınmasını engeller. Bu nedenle ipek, doğal ve tamamen antialerjik, tek üründür.

 

İpek yorgan, ipek yastık kılıfı ve ipek yastık kullanımı yatağımızdan maytları tamamen ve kalıcı olarak uzaklaştırmak için idealdir. Bütün dünya'da ipek dolgulu yorgan, ipek dolgulu yastık, ipek nevresim takımları alerjik rinit, astım, bronşit rahatsızlığı olan doğal, lüks ve antialerjik ev tekstili arayanların en önde gelen tercihidir.

 

Yatak Odası
 

İnsanların günde ortalama 8 saat uyudukları kabul edilirse; ev tozu akar alerjisi olan bir kişinin, ömrünün yaklaşık üçte birini bol miktarda akar alerjeni barındıran bir yastık ve yatak üzerinde geçirir. Ortalama 2 yılda yastığınızın ağırlığının yaklaşık %10'u ölü mite ve onların dışkılarından oluşur.

 

Evdeki diğer odalara oranla, yatak odasının en fazla mite ve akar barındıran oda olduğundan, mite ve akarlarla mücadele yöntemleri özellikle yatak odalarında yoğunlaştırılmalıdır.

 

Peki hangi tip yatak ürünleri anti alerjiktir? Günümüzde henüz bir standart oluşturulmadığı için her ürünün üzerine antialerjik yazısı yazılmaktadır. Klasik yorganları antialerjik hale getirmek için sık sık (haftada bir önerilir) yüksek ısıda yıkamak gerekir.

 

İpek yorganı, mite ve bakterileri yok etmek için yıkanmasına gerek yoktur. Kullanım ömrü boyunca mite, akar barındırmayan tek doğal yorgan ipek yorgandır. Diğer ürünler ya sentetik elyaflar ile hazırlanmıştır veya kaz tüyü yorganlar maytlardan temizlenmesi için kimyasallarla yıkanmışlardır.

 

Kaz tüyü, kuş tüyü, yün, pamuklu yorgan ve yastıkların mite barınmasına elverişli yapıları nedeniyle alerjisi olanlar tarafından kullanımını doktorlar önermemektedir.

bottom of page